loader image

Graphic1

Tvoríme webstránku

Keďže nie každý vie čo všetko je spojené s webstránkou, vytvoril som tento článok. Dúfam že vám pomôžem aspoň trochu pochopiť, čo všetko správne fungovanie webstránky obnáša.

 

Doména a webhosting
Aby ste mohli mať svoj vlastný web, potrebujete aj vlastnú doménu (napr. www.vasnazov.sk). Doména je váš jedinečný odkaz (link) na ktorom ľudia nájdu váš web. Samozrejme si môžete zvoliť rôzne koncovky ako napríklad .cz, .eu, .com, .org, .store alebo iné. Okrem toho už existujú aj rôzne domény vďaka ktorým môžete byť originálnejší ako napríklad .bike, .travel, .clothing, .graphics a iné. Cena každej domény je samozrejme iná a platí sa minimálne na rok. Doména ale nieje všetko. Na to aby ste mohli mať na doméne aj funkčný web, potrebujete hosting. Hosting je priestor ktorý vám prenajíma hostingová spoločnosť. Vďaka nemu je váš web dostupný 24 hodín denne. U hostingu sú ceny rôzne. Záleží na tom u koho hosting máte a aké parametre si vyberiete. Ak neviete aký hosting si vybrať, rád vám poradím. Hosting sa dá platiť v rôznych časových odstupoch (mesačne, každé 3 mesiace, polročne, ročne atď.).

 

Databáza a FTP
Ak už máte doménu aj hosting zaplatené, musíte si na vašom hostingu vytvoriť databázu. Do nej sa ukladajú všetky súbory a nastavenia z vašej webstránky. Okrem toho je potrebné mať vytvorený aj FTP prístup. Cez FTP máte prístup k súborom ktoré váš web obsahuje, prípadne na začiatku je potrebné nahrať základné súbory na rozbehnutie webstránky. Keďže ja pracujem so systémom WordPress, tak práve tie je potrebné na začiatku nahrať. Niektoré hostingy už však majú aj jednoduchú funkciu vďaka ktorej stlačením tlačítka rýchlo a jednoducho “Wordpress nainštalujete” na váš web. S týmto všetkým vám samozrejme rád pomôžem, ak mi dáte údaje od FTP a databázy.

 

Vzhľad

Keď už máme funkčný web, je na čase vybrať správny dizajn. Ak budete chcieť, s výberom vám tiež rád pomôžem. Existuje veľa tém na wordpress ktoré sú zadarmo, no ako to býva všade, za lepšie je potrebné si priplatiť. Ak sa rozhodnete pre platenú tému, je potrebné ju zaplatiť vopred.

 

Pluginy
Pluginy sú niečo ako dodatky. Aj pluginy sa rozdeľujú na tie čo sú zadarmo a na platené. Odporúčam mať nainštalované len pluginy ktoré potrebujete a ktoré budete používať. Je zbytočné mať nainštalovaných 40 pluginov z ktorých máte aktívnych 10. Aké pluginy existujú? Odpoveď je rôzne. Záleží na tom aký web potrebujete a čo na ňom chcete mať. Ak potrebujete eshop, určite odporúčam WooCommerce, ktorý je v základe zadarmo a je najznámenší a najpoužívanejší. Na WooCommerce existujú tiež rôzne dodatky ako napríklad rôzne platobné brány a podobne.

 

Spravovanie a starostlivosť o web

Dôležité je občas skontrolovať či je systém aktualozovaný. To sa týka aj témy a pluginov. Ak nie, treba ich aktualizovať, to samozrejme nieje žiadna veda a zvládne to každý. Pozor, ako pri iných programoch či systémoch, aj tu sa môže stať že aktualizácia bola chybná a môže poškodiť správnu funkčnosť webu. Netreba sa hneď zľaknúť, všetko sa dá opraviť a dať do pôvodného stavu. Ak sa vám nemá kto o web starať, rád vám pomôžem. Táto služba funguje na báze mesačného poplatku na spravovanie webstránky.

 

Zhrnutie
Dúfam že som vám aspoň trochu priblížil fungovanie webu. Nezabudnite hlavne že pred začatím tvorenia webstránky je potrebné mať zaobstaranú doménu a hosting. Bez toho sa nepohneme.